Spor yaparken sakatlanmayın!

Spor yaparken sakatlanmayın!

Spor yerine getirmek sağlığımız açısından son derece faydalı. Lakin dikkat etmezsek sakatlanma gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Uzmanlar Uyarıyor; Bilhassa yük, yüzme, koşma, futbol gibi spor aktivitelerinden önce mutlaka 10 dakika ısının. Her gün yok birer gün arayla spor yapın…

Spor yaparken en sık meydana gelen yaralanmalar;
Profesyonel sporcularda örneğin basketbol, voleybol ve futbol oynayanlarda en sık mısra yönelik yaralanmalar meydana geliyor. Erkeklerde halı saha maçları fazla yaygın, dolayısıyla menisküs ve çapraz bağ yırtıkları fazla sık görülüyor. Dizin bükülmesine, ani travmaya tabi olarak çapraz bağ yırtıkları oluşuyor. Yüzmede çok sık yaralanma görülmüyor, daha çok omuz kaslarına karşın zorlanmalar oluyor. Voleybol ve basketbol oynayanlarda ise boyun ve omuz bölgesinde problemler oluşuyor. Omuz bölgesinde ufak kas yırtılmaları görülebiliyor.

Spor yaparken meydana gelen yaralanmalar için uygulanacak tedaviler:
Yaralanma meydana geldiği anda ilk olarak buz uygulaması yapılmalı. Bölgeyi istirahate alıp atel veya alçı ile sabitlemek gerekiyor. Ilk yapılacak şey bölgeye zorlama uygulayıp şişi indirmek.

Ilk müdahale fazla önemli
Birincil anda buz uygulaması yapmak ve derhal bir hastaneye müracaat etmek gerekiyor. Eğer laf konusu olan büyük bir kırıksa sabitlemek gerekli. Zaten eğer hasta o bölgeyi oynatamıyor ve büyük bir sancı çekiyorsa kırık var anlamına geliyor. Önce bir film çekiliyor ve sonuca tarafından bir tedavi uygulanıyor. Fakat başlıca tedaviyi buz, istirahat, ağrı kesici ve bölgeyi sıkıştırıp atel olmak önemlidir.

Birer gün arayla spor yapın
Dünyanın her yerinde önerilen, sportif aktivitelerini haftada 3 kez olmak üzere 30-40 dakika yapmaktır. Uzmanlar bilhassa siklet, yüzme, koşma, futbol gibi spor aktivitelerinden önce mutlaka 10 dakika ısınmayı öneriyor. Yürüyüş için de en ideal usul; 10 dakika ısınma, 20 dakika tempolu yürüme, 10 dakika soğuma şeklinde olmalı. 10 dakika ısınma esnasında gövde ısınıyor, eklem bağlarında elastikiyet artıyor, kas gücünü teftiş edebilirsiniz. En uygun olan, sporu bir gün arayla yapmak. Çünkü kaslarımızı zorladığımızda ertesi gün dinlendirmezsek adale büyümez, güçlenmez, denge sorunu oluşur ve bu da sakatlanmalara yol açar. Halı saha maçı yapanlar da haftada bir gün yapmalılar. Ama iyi kondisyonlu olanlar haftada iki kere yapabilir. Spor bir gün arayla yapılırsa gövde dinlenir, toparlanır. Kaslar da çözülmüş ve dinlenmiş olduğundan bir sonraki yüklenmeye hazır olur.

Kaynak: http://www.medicana.com.tr/formlar/2014/haziran/spor-sakatlanmalari.aspx

Yorum eklemek istiyorsun sanırım? Hadi yaz öyleyse ☺

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.