macOS Mojave tanıtıldı! Yeni macOS Majove ile gelecek özellikler!

macOS Mojave tanıtıldı! Yeni macOS Majove ile gelecek özellikler!

Mac kullanıcılarının merakla beklediği yeni macOS 10.14 Majove, WWDC 18 etkinliğinde tanıtıldı. Adını Kaliforniya’nın Majove Çölünden alan yeni macOS sürümünün arka planı çölün karanlıkta çekilmiş bir fotoğrafı.

Bu önemli ve büyük güncelleme Yeni Mac uygulamaları, Yeni Mac App Store ve uzun süredir beklenen bir özellik olan Karanlık Modu‘yla gelecek.

Karanlık Modu

Odak noktasını içeriğine çekmek isteyen kullanıcılar Karanlık Mod’a geçerek dikkatlerinin dağılmasını ve göz yorulmalarını engelleyebiliyorlar. Dinamik Masaüstü özelliği ile  arkaplan günün saatine uygun bir şekilde değiştiriliyor. Ayrıca geliştiriciler kendi uygulamalarında Karanlık Mod’u kullanmak isterlerse API’den yararlanabiliyorlar.

Desktop Stacks

En dağınık masaüstünü bile organize etmenin yolu olan Stacks, bütün içerikleri tür, tarih, içerikler, etiketler veya kullanıcının kendi özelleştirdiği şekilde sıralayabiliyor. Sıralanan ikona tıklandıktan sonra ise bütün dosyalar görülebilir hale gelecek.

Finder

Finder ile birlikte kullanıcıların dosyalara görsel olarak göz atmalarına imkan sağlayan  yeni özellik Galeri Görünümü geliyor. Önizleme Bölmesiyle meta verilerini gösterebilen uygulama, tek tıkla PDF oluşturabiliyor ve ses dosyalarını kesebiliyor.

 

Borsa ve Apple Haberler

Haberler ve borsa gibi kullanışlı uygulamalar macOS Mojave ile ilk defa Mac’e geliyor. Haberler uygulaması ile kullanıcılar kendi güvendikleri kaynakları seçerek en son haberleri takip edebilecek. Borsa uygulaması ise piyasaya özel haber derlemeleri de sunuyor.

Grup FaceTime ve Sesli Notlar

iOS 12 ile geliştirilen FaceTime özelliği artık macOS ile de kullanılabiliyor. iPhone’larda sıkça kullanılan Sesli Notlar özelliği de Mac platformuna geliyor.

Gizlilik ve Güvenlik

Apple her zaman olduğu gibi kullanıcı güvenliğini en ön planda tutuyor. 3. parti uygulamaların Mac’in kamerasını veya mikrofonunu kullanabilmek için veya Mail’lere veya Mesajlara erişebilmek için kullanıcıdan izin istiyor.  Safari de Mac’in gizli kalmasını sağlayacak önlemlere kavuşuyor.

Yeni Uygulama Mağazası

macOS Majove ile yeni bir tasarıma kavuşan Yeni Mac App Store, aranılan içeriği bulmayı kolaylaştırıyor. Yenilenen Keşfet sekmesinde yeni ve güncellenen uygulamalar öne çıkıyor. Geliştiricilerin uygulamalarına dikkat çekebilmek için yeni özellikler de sunuluyor.

Kolay Ekran Görüntüsü

Yapılan geliştirmelerle Ekran Görüntüsü alırken de kolaylıklar sağlanıyor. Alınan ekran görüntüsünün küçük bir önizlemesi üzerinde hızlı araçlarla görüntü düzenlenebiliyor. Ayrıca masaüstüne kaydetmeden paylaşmaya imkan sağlıyor, böylece masaüstünde karmaşaya neden olmuyor.

Konu Etiketleri:, , , ,

Yorum eklemek istiyorsun sanırım? Hadi yaz öyleyse ☺

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.