Kışın ısınırken ölüme götüren gaz; ’’Karbonmonoksit’’

Kışın ısınırken ölüme götüren gaz; ’’Karbonmonoksit’’

Sıcak havaları geride bıraktığımız bugünlerde ‘lodos’ rüzgârı ısınmaya çalışan şahısların zehirlenmesine niçin olabiliyor. Ülkemizde yanlış başvuru formu, ihmal ve genelde da cehalet yüzünden her yıl çoğu kişi kış aylarında soba zehirlenmesiyle aleyhinde karşıya kalıyor. Kontrolsüz bir şekilde kullanılan ısınma araçlarının karbonmonoksit zehirlenmesine ve bunun beraberinde de ölüme neden olabileceğini belirten Medline Acil Sıhhat Operasyonlardan Sorumlu Dr. Barışma Mutluer, konuyla ilgili olarak dikkat edilmesi gerekenleri bildiriyor.

Karbonmonoksit gazı; tüp gazı, yakıt, doğal gaz, gaz yağı, kömür ve odun gibi yapısında “karbon” yer alan yakıtların yanması ya da tamamiyle yanmaması sonucunda oluşan ve dumanda bulunan zehirli bir gazdır. Ülkemizde karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin yaklaşık %90’ının Eylül-Mart ayları aralarında ortaya çıktığını gösteren Medline Sağlık Durumu Operasyonlardan Sorumlu Dr. Uzlaştırma Mutluer:’’ Karbonmonoksit gazı; renksiz, antipatik ve kokusuz olması nedeniyle hissedilmesi basit özelliklere sahip değildir. Genellikle bilinçsiz davranışlar nedeniyle kişileri uykuları sırasında yakalayan karbonmonoksit gazı, ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere niçin olabilir” dedi.

Zehirlenmelere ne sebep oluyor?
Türkiye’de Güneybatıdan esen lodos rüzgarı, estiği bölgenin hava koşullarından nedeniyle sıcak hava taşıyan bir rüzgardır. Bu durumda hem sobayı boğar hem de bacanın çekiş gücünü büyük ölçüde azaltır. Karbonmonoksit gazına maruz kalan insanların dokularına yeterli oksijen taşınamaz ve vücuttaki oksijen azalarak karbonmonoksit ile yer değiştirir. Kalp, beyin ve diğer organları çalışamaz hale gelir. Bu da hastalıklara ve en kötüsü ölümlere neden olur.

Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı alınacak tedbirler…

Kışın soba zehirlenmelerine aleyhinde önlemler alınması gerektiğini gösteren Dr. Uzlaştırma Mutluer, dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralıyor.

* Bacalar standartlara yerinde olmalı ve mutlaka yalıtımlı olmalı,
* Verimli bir yanma için bacalar çatıdan asgari 1 metre yukarıda olmalı,
* Soba kurulmadan borular ve baca tamamen temizlenmeli,
* Kış ortasında da ikinci bir baca temizliği daha yapılmalı,
* Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu yoklama edilmeli ve bilhassa kömürün alındığı satıcıya çok dikkat edilmeli,
* Soba yanarken içine aşırı yakacak konulmamalı,
* Özellikle lodoslu havalarda mümkünse soba yakılmamalı, zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmelidir.
* Sönmekte olan sobaya şüphesiz tutuşması kuvvet olan yakıt konulmamalıdır.

Zehirlenmenin genelde kendini sersemlik, baş ağrısı, yoğun takâtsizlik hissi, mide bulantısı, adale koordinasyonunda zayıflama ve bilinç kaybı ile emin ettiğini söyleyen Dr. Uzlaşma Mutluer: ’’Karbonmonoksit zehirlenmesinde alev görülmez. Lakin evinizde soba gibi ısınma araçları var ise ve ateş dışarıya sanılan öteki belirtilerin bir ya da birkaçını yaşıyorsanız veya çevrenizdekilerin yaşadığını düşünüyorsanız; ilk kez pak hava alabilmek için camları açın. Açık havaya çıkıldığında veya tehlikeden uzaklaştırıldığında hava yolu açık değilse hava yolu açılmalı, solunum yahut Esas Hayat Desteğine başlanmalıdır. Tüm bu uygulamaların içten ve zamanında yapılabilmesi için ilkyardım ekipleri ile irtibata geçin. Ağır zehirlenmelerde yüksek dozda(%100)oksijen tedavisi uygulanmalı, yürek ve sinir sistemi fonksiyonları yakından takip edilmelidir. ” dedi.

Yorum eklemek istiyorsun sanırım? Hadi yaz öyleyse ☺

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.