Hawaii’de Lavların Arasında Görülen Mavi Alevlerin Arkasındaki Gizem Ne?

Hawaii'de Lavların Arasında Görülen Mavi Alevlerin Arkasındaki Gizem Ne?

Hawaii’deki volkan patlamasının arkasından geceleri görünen mavi alevler yerel halkı biraz korkuttu lakin alevler, son derece doğal bir olayın neticesi.

Hawaii’deki Kilavea yanardağının görkemli bir şekilde patlaması, jeologların dikkatinin bir anda adaya dönmesine sebep olmuştu. Kilavea yanardağının neden olduğu yeni bir doğa olayı ise görenleri hayrete düşürüyor ayrıca korkutuyor.

Lav akıntısının olduğu bazı noktalarda geceleri yerden mavi alevlerin yükseldiği görünüyor. Alevlerin nedenini bilmeyenler ise bu esrarengiz görüntüler karşısında şaşkınlığa uğruyorlar. Neyse ki ‘gizem’ sanıldığı kadar bilinmez bir durum değil.

Lavların aşağıda kalan ağaç ve diğer kalıntılar metan gazı oluşmasına neden oluyor. Bu gazlar, yüzeyin altındaki boşluklardan ilerleyerek tektonik hareketlerin oluşturduğu çatlaklardan yüzeye çıkıyor ve mavi alevler oluşuyor.

Mavi alevlerin ada halkı için ekstra bir tehlike talep ettiği söylenemez. Lakin metan gazının yüzeyin altında sıkışması patlamalara neden olabilir. Ancak bu patlamalar nedeni ile kaya parçaları, etrafta yer alan insanlara zarar verebilir.

Kilavea yanardağında gerçekleşen patlama şu ana değin herhangi bir kişinin hayatını kaybetmesine veya yaralanmasına neden olmadı. Lakin yetkililer yerel halkı lav sisi konusunda uyarıyorlar.

Kaynak : https://popsci.com.tr/iste-hawaiideki-yanardagin-olusturdugu-gizemli-gorunumlu-mavi-alevler/

Yorum eklemek istiyorsun sanırım? Hadi yaz öyleyse ☺

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.