Gümrük Muafiyetinde Yeni Karar!

Gümrük Muafiyetinde Yeni Karar!

Devlete Ait Gazeteye kadar, Bakanlar Kurulu kararında “Türkiye gümrük bölgesindeki bir birey posta veya süratli kargo taşımacılığı yoluyla gelen bedeli gönderi başına toplam 22 euro’yu geçmeyen eşya ile 150 euo’yu geçmeyen bireysel kullanıma mahsuz kitap veya güya basılı yayına muafiyet tanınır” ifadesinde bulundu.

Yurtdışından yapılan alışverişlerde emin bir limitte gümrük muafiyeti uygulanıyordu. Eskiden 75 euro olan bu limit geçtiğimiz yıllarda 30 euro’ya kadar düşmüş ve yurtdışından alışveriş yapan vatandaştan fazlasıyla vergi alınmaya başlamıştı. Bugün alınan bir karar ile 30 euro olan bu limit tekrardan 22 euro’ya indirildi.
1.500 euro’yu geçmemek kaydıyla yurtdışından gelen ürünler için;kitap gibi basılı yayınlarda yüzde 8 ve özel tüketim vergisine emrindeki öteki bütün ürünler için yüzde 20 tekve maktu vergisini alacağını duyurdu.
Online alışveriş sitesi Amazon’un gümrük muafiyeti limiti 30 euro olduğu için 29 euro ve üzeri ürünleri bedava kargoluyordu. Fakat bu limitin 22 euro gibi yok denebilecek bir limite düşürülmesi Amazon’un değiştirme yapmasına sebep olabilir.

Yorum eklemek istiyorsun sanırım? Hadi yaz öyleyse ☺

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.