Dünyanın en değerli markaları listesinde Google’ı yerinden eden şirket

Dünyanın en değerli markaları listesinde Google’ı yerinden eden şirket

Dünyanın en değerli şirketleri listesinde ilginç bir değişiklik oldu. Google, Alphabet ile bulunduğu 3. sıradaki yerini Microsoft‘a kaptırdı.

Teknoloji devleri arasındaki “dünyanın en değerli şirketi” yarışı hızla devam ederken Google için sıralamada bir değişiklik oldu. CNBC‘nin haberine göre son 3 yıldır ilk kez Microsoft, Google’ı geçerek üçüncülük koltuğuna oturdu. Microsoft’un piyasa değeri 753 milyar dolar civarında seyrederken arama devinin listede dördüncü sıraya kayan şirketi Alphabet’in değeri 739 milyar dolar civarında dolaşıyor. Bu değişiklik de Windows’un yaratıcısını Apple ve Amazon’un arkasına yerleştiriyor. Asıl soru ise şirketin konumunu korumaya devam edip edemeyeceği. Eski CEO Steve Ballmer’ın yerini Satya Nadella’ya bırakmasının ardından dört yıl içinde ciddi bir büyüme kaydeden şirket yükselmesini sürdürüyor.

En değerli şirket Apple

Nadella, şirketin platformlar arası teknolojilerine, bulut hizmetlerine, artırılmış gerçekliğe yoğunlaşmış durumda. Aynı zamanda quantum bilgisayarları unutmayan CEO, sanal ve artırılmış gerçekliğin bir araya geldiği hizmetler üzerine de çalışmaları sürdürüyor. 2018’de 1 trilyonluk şirket unvanına ulaşma yarışı ise durmuş değil. Liste başı olan Apple‘ın değeri 923 milyar dolar. Bu hedefe en yakın isim de tahmin edersiniz ki Apple. İkinci sıradaki Amazon ise 782 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Arama devinin dördüncü sıraya düştüğü listede onu Facebook ve Çin’in Tencent’i takip ediyor.

 

Yorum eklemek istiyorsun sanırım? Hadi yaz öyleyse ☺

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.