Dört kameralı HTC U12+’a ilk bakış

Dört kameralı HTC U12+’a ilk bakış

HTC‘nin yeni amiral gemisi modeli HTC U12+‘ın tanıtımının ardındaki Türkiye ofisinde modeli yakından inceledik. Yeni U12+’ın sunduklarını özet olarak anlatalım.

HTC’nin dört kameralı amiral gemisi detaylı bir çözümleme için deneme merkezimizi ilerleyen günlerde ziyaret edecek. Fakat birincil bakışta aygıt bizlere neler sunuyor, gidip denedik. Üç öbür renk seçeneğine sahip olan modelin, ilk manzara içerikleri için ne eyvah oysa sadece siyah rengi bulunuyordu. Özellikle bordo rengini merak ettiğimiz U12+’ın şimdilik siyah versiyonuyla yetiniyoruz. Cihazın arkadaki gövdesinin ayna etkisi yarattığını söylebiliriz. Kenarlardan hafif kavisli yapısıyla elde tutmayı kolaylaştıran U12+ ne yazık ancak parmak izi gizleme konusunda ise o kadar başarılı değil. Kılıf alternatiflerine çoktan bakın deriz.

Cihazın ekran ve ses açma tuşları sağ tarafta bulunuyor fakat basmatik tuşlar kullanılmamış. Hafif bir basınçla açılan cinsten. Ekran görüntüsünü ise hemencecik her cihazda olduğu gibi bu tuşları kullanarak alamıyorsunuz ne yazık fakat. Ya cihazın “sıkılabilir” gövdesini kullanmalısınız ya da kısayollara eklemelisiniz.

Çentiksiz ekran

Böylece fazla amiral gemisi rakibine rağmen çentiksiz ekranla gelen U12+, rakiplerinde olduğu gibi 18:9 en-boy oranını tercih etmiş. Cihazın 6 inç boyutundaki ekranı hayli büyük bir bölge sunuyor diyebiliriz. 2880×1440 piksel çözünürlük sunan ekran parlaklık ve renkler açısından başarılı bir tecrübe yaşatıyor. Bilhassa multimedya deneyimleri cihazla çok neşeli ülkü geliyor oysa bunun tek sebebi ekran yok. U12+’ın dahili hoparlörleri HTC BookSound teknolojisiyle donatılmış. Müzik ve Sinema almak üzere iki bambaşka ses modu yer alan hoparlörler temiz ses çıkışları sağlıyor.

Müzik deneyimini bir düzey daha yukarı çekmek isterseniz kutudan çıkan HTC kulaklıkları size muavin oluyor. USonic teknolojisine sahip olan aygıt size özel bireysel ses profili oluşturuyor. Bu sayede müzik deneyimi ayrıca bireysel keza de sizin için en yerinde ayarlarda yaşanabiliyor. Bu özelliğin yalnızca kulaklık takılıyken çalıştığını hatırlatalım. Natürel Type C bağlantısıyla gelen cihazın kulaklığı da Type C girişine yerinde.

Aygıt bir önceki modelde olduğu gibi “sıkılabilir” cisim ile geliyor. Gövdenin kenarlarından tutup cihazı sıktığınızda atadığınız kısayolları çalıştırabiliyorsunuz. Ekran görüntüsü alma veya kamera uygulamasını açma gibi… Bu “sıkma” işleminin hassaslığını da kendi gücünüze göre ayarlayabiliyorsunuz. Açık Konuşmak Gerekirse bir önceki modelde de fazla zorunlu bulmadığımız bu nitelik bizim için “olmasa da olur” sınıfında yer alıyor.

Yüz tanıma ve parmak izi sensörü

Cihazın keza önünde hem de arkasında çift kamera yer alıyor. Arka kameranın derhal aşağıda ise parmak izi sensörü bulunuyor. Parmak izi sensörünün fazla alıngan ve seri çalıştığını söyleyebiliriz. Ancak bizi asıl şaşırtıcı yüz tanıma özelliği oldu. U12+’ın yüz tanıma özelliği milisaniyelik hızda çalışıyor. Baktığınız anda cihazın ekranı açılıyor. bununla birlikte telefonu yüzünüzü tam görecek şekilde düşey tutmanıza da lüzum değil. Eğimli tutuşta da ekran açılabiliyor. Hatta telefon masadayken de eğilip baktığınızda yüz tanıma çalışıyor. Bu kadar başarılı bir performans görür görmez güneş gözlüksüz testi tamamlamak istemedik. ilk olarak gözlüklerimizin aynasız olduğunu belirtelim. Telefon bizi güneş gözlüğü gözümüzdeyken de tanımayı başardı. Android rakipleri içinde cihazı öne çıkaran bir ayrıntısıyla uğraşma diyebiliriz.

Kamera yetenekleri

Cihazın peşinde geniş açısal 12 megapiksel çözünürlüklü HTC UltraPixel ve 16 megapiksel telefoto arka kamera yer alıyor. Kameraların sonuçlarını bilgisayarda görüntülemeden düşüncesini açıklamak fazla dürüst değil ama gün ışığında telefon ekranında oldukça başarılı kareler yakalamayı başardık. Tabii düşük ışık koşullardaki deneyim için ne eyvah oysa cihazın detaylı incelemesini beklemek zorundayız. Gerçek zamanlı bokeh çekimler yapabileceğiniz kameralarla çektiğiniz karelerin bokeh etkisini sonradan da değiştirebiliyorsunuz. Bokeh çekim fotoğraflarda fotoğrafın odağını değiştirebilir, bulanıklığın yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Cihazın önünde ise 8 megapiksel çözünürlüklü çift ön kamera yer alıyor. Selfie çekimleri başarılı olan ön kamera da bokeh efektli çekimler yapabiliyor. aynı zamanda bu cihazla beraber HTC, AR efektlerini de cihaza dahil etmiş. Snapchat vari efektlerle daha eğlenceli kareler tutmak olası.

Performans

Cihazın başlıca performans değerlendirmesi ne eyvah ancak detaylı incelemede yorumlayabileceğimiz bir şart. Fakat sizlerle donanımı paylaşalım. U12+, Snapdragon 845 işlemci ve 6 GB RAM ile çalışıyor. 64 GB ve 128 GB edinmek üzere iki farklı depolama seçeneği sunan aygıt microSD kart desteğine de sahip. Cihazın pili 3.500 mAh kapasite sunuyor ve çabuk şarjı da destekliyor. Cihazın Türkiye fiyatı ise şimdilik belirsiz.

Yorum eklemek istiyorsun sanırım? Hadi yaz öyleyse ☺

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.